Najnowszy album – Wojtek Karolak 80th Birthday Concert

Nikomu nie trzeba przedstawiać jak wielką postacią w świecie kultury był Wojciech Karolak. Wirtuoz fortepianu, organów Hammonda, kompozytor, erudyta, arbiter elegancji, wspaniały człowiek!

Kiedy organizowałem wraz z Kamilem Wicikiem koncert z okazji jego osiemdziesiątych urodzin nikomu nawet do głowy nie przyszło pomyśleć, że będzie to jeden z jego ostatnich występów na scenie… Wielka, niepowetowana  strata…

Koncert ten odbył się i został zarejestrowany w Studio im. Janusza Hajduna w Radio Gdańsk, 28.05.2019.

Słowo wstępu do albumu

Wczesną wiosną 2019 roku zadzwonił Adam Czerwiński. „Zbliża się osiemdziesiątka Wojtka Karolaka, zróbmy koncert w waszym studiu!”, zaproponował. „Możemy zagrać 28 maja, czyli dokładnie w dniu urodzin Zająca”. Tak, Zająca. W ten pieszczotliwy sposób ikonę polskiego jazzu nazywali jego przyjaciele i bliscy.

Oszalałem z radości. Od dawna występ wirtuoza organów Hammonda w Radiu Gdańsk był na mojej liście marzeń, ale do tego momentu pomysł wydawał się zupełnie nierealny. Życie jest jednak pełne niespodzianek. Gdy już udało się przekonać szefów, ochoczo zabraliśmy się do pracy. Szykowało się wydarzenie jedyne w swoim rodzaju.

W dniu koncertu, zarówno mnie, jak i całej naszej ekipie towarzyszyło wyraźnie zauważalne, niespotykane wcześniej podekscytowanie. Napięcie tylko wzrosło, gdy do Studia im. Janusza Hajduna przyjechał dostojny Jubilat. Uśmiechnięty, radosny, tryskający humorem, choć trochę zakłopotany świadomością tego, co wieczorem miało się wydarzyć. Cieszył się na sam występ i na spotkanie z publicznością, ale miałem wrażenie, że, jako człowiek wielkiej skromności, był onieśmielony zaplanowaną, urodzinową fetą.

We wtorek 28 maja 2019 roku, tuż po dziewiętnastej, nasza sala pękała w szwach. Na scenie zameldował się kwiat polskiego jazzu, bo obok Jubilata pojawiły się dwie inne znakomitości, jak wspomniany już perkusista Adam Czerwiński i gitarzysta Marcin Wądołowski. Wojciech Karolak ubrany, jak przystało na arbitra elegancji, w jedną ze swoich słynnych, charakterystycznych marynarek, tradycyjnie czarował grą na Hammondzie. Trio wykonało utwory, które w 2018 roku trafiły na szlachetnie brzmiącą płytę „In A Sentimental Mood”.

Występ w Radiu Gdańsk był kwintesencją jazzowej i bluesowej radości, ale także wyrazem przyjacielskich relacji muzyków. Niezwykłym momentem koncertu okazała się kompozycja Adama Czerwińskiego „Blues zajęczy”, którą zespół wykonał brawurowo w towarzystwie wyjątkowych gości, saksofonistów Tomasza Grzegorskiego oraz Przemka Dyakowskiego, ostoi trójmiejskiego jazzu i od końca lat pięćdziesiątych przyjaciela Jubilata. „Blues zajęczy” tego wieczora zakończono wyjątkowo, bo słynną melodią „Happy Birthday”.

Skoro urodziny to i prezenty. Było ich wiele, między innymi kolekcja krawatów podarowana przez Przemka Dyakowskiego czy tort od Radia Gdańsk, który Wojciech Karolak, za moją namową, pokroił, aby poczęstować słuchaczy. Najbardziej niecodziennym upominkiem popisał się jednak Adam Czerwiński, który wręczył… mysz w ozdobionej kokardą klatce. Ostatecznie zwierzątko zostało w Radiu pod opieką naszego działu techniki. Pan Wojciech z żalem stwierdził, że nie będzie miał czasu się nim zajmować. Dobrze się stało, ponieważ wkrótce pan mysz okazał się panią myszką, która kilkanaście dni później przywitała na świecie… siedmioro małych gryzoni.

Gdy wespół z Adamem organizowaliśmy ten koncert nie mogliśmy nawet sądzić, że będzie to jedno z ostatnich nagrań Wojciecha Karolaka. Jego śmierć wszystkich nas zaskoczyła. Trudno pogodzić się z odejściem tak nietuzinkowej osobowości, pełnej sił twórczych i radości życia. Na szczęście została muzyka, dzięki której ten wybitny, charyzmatyczny artysta zostanie z nami na zawsze. Na szczęście mamy też ludzi, którzy są w stanie z należytym szacunkiem zaopiekować się tym dorobkiem. Tak, jak Adam Czerwiński i jego firma AC Records, która wydała ten unikatowy materiał w zjawiskowej formie, zarówno brzmieniowej, jak i graficznej. Gratuluję i gorąco polecam.

Kamil Wicik, Radio Gdańsk